Lampy Tiffany – historia i ciekawostki

Wielki mistrz, którego lampy zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii. Louis Comfort Tiffany, bo o nim mowa, to prekursor w tworzeniu lamp witrażowych. Światło, jakie uzyskujemy dzięki takiej lampie tworzy unikatowy klimat. Dzisiaj oryginały, które Tiffany wykonał na początku XX wieku mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Ale na szczęście witrażowe lampy to nie tylko dobro, na które stać najbogatszych. Oświetlenie inspirowane kultowymi lampami powstaje w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, a co najważniejsze w przystępnej cenie, dzięki czemu niemal każdego stać na ich zakup.

Ekskluzywne lampy autorstwa Tiffany’ego przedstawiały przede wszystkim motywy roślinne, florystyczne oraz owady. Obecnie wybór jest zdecydowanie większy, a kolorystyka i motywy, jakie znajdą się na wybranej przez nas lampie w dużej mierze zależą od gustu oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, w którym lampa znajdzie swoje miejsce.

Rodzaje lamp Tiffany’ego

Lampy witrażowe będą stanowiły piękne wyposażenie każdego wnętrza. W kuchni oraz jadalni idealnie sprawdzą się lampy wiszące, które będą kierowały światło ku dołowi, oświetlając na przykład stół. Jeżeli jednak zależy nam na centralnym oświetleniu, które da rozproszone światło, to polecane są plafony witrażowe. Bardzo efektownie prezentują się dwa lub trzy plafony w jednym pomieszczeniu. Kolorowe szkła sprawiają, że oświetlenie wygląda jak obraz. Lampy Tiffany’ego dostaniemy w wersji ściennej typu kinkiet oraz w wersji podłogowej.

Magia witraży

Witraże znajdujące się na kloszu mogą być bardzo oryginalne, jak i proste – każde robią ogromne wrażenie. Duża w tym rola padającego na szkiełka światła, tworzącego cudowny nastrój. W zależności od upodobań można nabyć lampy z motywami magnolii, maków czy żonkili, które bardzo często zdobią lampy. Podobnie jest z ważkami, które zostały wyróżnione przez Tiffany’ego – uważał je jako najbardziej szlachetne z owadów, dlatego zdarzało mu się je przedstawiać w swoich dziełach. Jeżeli natomiast wolimy prostotę, wtedy możemy zdecydować się na lampy witrażowe ze wzorami geometrycznymi.

Stylowe lampy Tiffany’ego nabędziemy w przedziale od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *