Certyfikaty i normy bezpieczeństwa dla lamp

Chcąc kupić lampę musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie spokojne i bezproblematyczne użytkowanie oświetlenia… Dlatego podstawą jest robienie zakupów w miejscach nieprzypadkowych i cieszących się renomą. Ponadto lampy muszą posiadać certyfikaty i normy bezpieczeństwa. Nie warto kupować oświetlenia z niewiadomych źródeł, ponieważ jednorazowa oszczędność może sprawić, że lampa będzie pobierała więcej energii elektrycznej niż powinna przez co wzrosną nasze rachunki za prąd. A zatem na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie lamp?

Odpowiednie, a co się z tym wiąże bezpieczne użytkowanie lamp wewnętrznych jest dość jasne i klarowne. Wiadomym jest, że nie możemy próbować naprawiać lampy podłączonej do źródła prądu czy wylewać na nią wody. O tym wie, każdy! Ale co z oświetleniem zewnętrznym, które jest przecież narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych – deszczu, wilgoci, słońca… A zatem na co zwracać uwagę przy zakupie oświetlenia do ogrodu, żeby było ono bezpieczne i długo nam służyło?

Symbole gwarantujące bezpieczeństwo

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę kupując lampę ogrodową jest symbol IP, który nie powinien być niższy niż 44. Co oznaczają te cyfry? Pierwsza informuje nas o szczelności lampy przed pyłem, natomiast druga przed wodą.

Lampy stosowane na zewnątrz muszą mieć odpowiednią izolację elektryczną. Jest ona oznaczana cyfrą rzymską. Standardowe wymogi mówią, że oświetlenie ogrodowe powinno mieć izolacją wyrażaną rzymską dwójką (II). Wyjątek stanowią lampy będą w bezpośrednim kontakcie z wodą, np. te oświetlające oczka wodne. Wtedy izolacja musi być klasy trzeciej (III). Oświetlenie zewnętrze musi ponadto spełniać polskie normy. Jeżeli znajdziemy na opakowaniu literkę „B”, będzie to oznaczało, że spełnia ona polskie normy i warunki techniczne. Z kolei symbol „CE” poinformuje nas, że dana lampa sprzedawana jest nie tylko w naszym kraju, lecz również na terenie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *