Skuteczne czyszczenie abażurów (chodzi o te z materiału)

Lampa to nieodzowny element wyposażenia niemal każdego wnętrza. Szczególnie efektownie prezentują się te z oryginalnymi abażurami. Wymagają jednak odpowiedniego czyszczenia, ponieważ szybko gromadzi się na nich kurz. A ten nie tylko psuje efekt i świadczy nie najlepiej o właścicielach, ale może też negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Zwłaszcza jeżeli wśród domowników są alergicy. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie z abażuru nagromadzonego kurzu. Sposób czyszczenia zależy jednak od materiału, z jakiego jest wykonany abażur…
Podpowiadamy, jak skutecznie oczyścić abażury z różnych tworzyw!

Podczas regularnego wycierania kurzu często skupiamy się na meblach, a pomijamy takiej elementy jak oświetlenie. Jeżeli popełniamy ten błąd, to czas go naprawić! Kurz zalegający na lampach to nie tylko skupisko alergenów, ale również „pochłaniacz” światła. Może on spowodować, że lampa będzie świeciła z mniejszym natężeniem, przez co w pomieszczeniu będzie ciemniej, natomiast zużycie prądu będzie takie, jakby lampa dawała normalną ilość światła.

Sposoby na skuteczne czyszczenie abażurów

Najłatwiej jest ze szklanymi kloszami, ponieważ możemy je myć w dowolny sposób. Przecierać na mokro lub na sucho. A co jeśli abażur jest z bawełny albo innego standardowego materiału? Wszystko zależy od tego czy ma on plamy, czy nie. Jeżeli znajduje się na nim jedynie kurz, to możemy go odkurzyć. Natomiast jeśli zabrudzenia nie wynikają tylko z obecności kurzu, to wtedy pierzemy go ręcznie, przy użyciu delikatnego środka piorącego. Wyjątek stanowią m.in. abażury płócienne, których nie wolno moczyć. Z kolei modne abażury z papieru i pergaminu wycieramy wilgotną ściereczką, odkurzmy lub usuwamy brud za pomocą gumki do mazania. Należy pamiętać, aby przy każdorazowym czyszczeniu lampy wycierać również żarówkę. Stosując się do powyższych rad możemy być pewni, że abażurowe lampy do salonu lub lampy do jadalni będą nam służyły przez długie lata, cały czas zachwycając swoim wyglądem.