10 błędów, które możesz popełnić wybierając oświetlenie do swojego mieszkania

Każde wnętrze jest inne, jednak niezależnie od różnych zmiennych, to co musi znaleźć się w każdym funkcjonalnym pomieszczeniu to oświetlenie. Jego wybór bywa wyzwaniem, któremu nie zawsze udaje się sprostać. A przecież nie zapominajmy o tym, że światło ma ogromny wpływ na nasz organizm – potrafi zrelaksować, stworzyć miły i przytulny nastrój, dlatego nie można bagatelizować jego roli w mieszkaniu. W związku z tym, aby uniknąć oświetleniowych niepowodzeń, przedstawiamy najczęściej popełniane błędy.

1. Oświetlenie niefunkcjonalne

Wyposażenie wnętrza jedynie w światło nastrojowe w krótkim czasie może okazać się nieprzemyślaną decyzją. Zawsze warto mieć co najmniej dwa źródła światła – główne i nastrojowe. To na co warto zwrócić uwagę przy zakupie lampy biurowej, to ruchome ramię. Dzięki niemu możemy oświetlać miejsca, które tego w danym momencie wymagają.

2. Za duże natężenie światła

W pomieszczeniach, w których chcemy wypocząć nie możemy montować zbyt mocnych żarówek, ponieważ zamiast wyciszać będą nas pobudzały. Szczególnie istotne jest to wtedy, gdy kupujemy lampy do sypialni, która ma być przytulna i sprzyjać relaksowi.

3. Zła barwa światła

Przy zakupie lamp ledowych zawsze powinniśmy zwracać uwagę na barwę światła. Ciepła będzie sprzyjała poprawie nastroju i wypoczynkami, natomiast zimna nadaje energii i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach biurowych.

4. Niedoświetlenie dużych przestrzeni

W dużych pomieszczeniach warto zastosować reflektory, które można skierować w każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Jednolitemu oświetleniu sprzyjają też taśmy ledowe, które mogą okalać podwieszany sufit. Dobrym pomysłem jest też doświetlanie trudno dostępnych miejsc za pomocą lampy do salonu.

5. Lampa adekwatna do wystroju

Każdy styl rządzi się swoimi prawami i do każdego możemy dopasować odpowiednie lampy. Wnętrze w stylu minimalistycznym, industrialnym czy loftowym oznacza różne, lecz zawsze efektowne oświetlenie.

6. Kierowanie się wyglądem

Równie ważne co design liczy się koszt użytkowania. Droga w eksploatacji lampa może oznaczać, że będzie świeciła wyłącznie przy wizycie gości. Dlatego aby temu uniknąć szukają oświetlenia opartego na technologii LED.

7. Za duże gabaryty lamp

Jeżeli w małym pomieszczeniu umieścimy dużych rozmiarów lampę czy żyrandol, to automatycznie pomniejszymy optycznie wnętrze. A przecież takiego efektu staramy się unikać.

8. Złe rozmieszczenie świateł

Ta kwestia musi być dobrze przemyślana. Przede wszystkim należy pamiętać, aby lampy do łazienki znalazły się nad lustrem oraz blisko wanny czy prysznica. Równie ważne jest oświetlenie kuchni, a konkretnie blatu kuchennego, kuchenki i zlewu.

9. Kierowanie się niską ceną

Czasami warto jest zapłacić drożej, ale w zamian cieszyć się oświetleniem przez długie lata. A to zapewni zakup lamp znanych producentów, którzy cenią sobie nie tylko design, ale również jakość.

10. Mieszanie kolorów

Gdy zdecydujemy się na zakup konkretnej barwy światła do danego pomieszczenia, to musimy być już w tym konsekwentni. Łączenie ciepłej i zimnej barwy daje wrażenie nieładu oraz chaosu, który zaburza ogólny odbiór aranżacji pomieszczenia.