Idealne oświetlenie dla miłośników roślin (jeśli ktoś ma dużo roślin w domu)

Domowe rośliny i kwiaty doniczkowe to ozdoba każdego wnętrza. Ponadto nie brakuje takich gatunków, które pozytywnie oddziałują na nasz organizm, pochłaniając szkodliwe związki z powietrza. Taką rośliną jest na przykład skrzydłokwiat, którego dobrze jest trzymać blisko miejsca, w znajduje się telewizor lub komputer, a więc urządzenia emitujące promieniowanie. Ale żeby pomieszczenie pełne roślin prezentowało się stylowo i nowocześnie potrzebuje specjalnej oprawy w postaci światła. Które najkorzystniej wpływa na rośliny i sprawia, że są one bujne, soczyście zielone i pełne pąków kwiatowych?

Każdemu z nas światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wliczamy w to również rośliny. Dzięki niemu może zachodzić w roślinach proces fotosyntezy… Dlatego kiedy roślina przez dłuższy czas przebywa w ciemności, zauważamy jakie niekorzystnie zmiany zaczynają w niej zachodzić. Im więcej światła tym rośliny są zdrowsze, w innym razie zaczynają chorować, powoli tracić swój dawny blask i usychać. Stąd tak niezbędne w pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny jest oświetlenie.

Jakim oświetleniem zadbać o piękno domowych roślin?

Równie ważne co światło słoneczne jest tzw. sztuczne światło. Z racji tego, że większość roślin lubi światło rozporoszone, to też mając na to na uwadze, powinniśmy dobierać lampy. Przede wszystkim bardzo ważne są lampy sufitowe, które będą emitowały jasne światło. Jeżeli pomieszczenie jest całkowicie zaciemnione, to takie lampy powinny być zapalone nawet przez 10 godzin dziennie. Warto w tym wypadku zadbać o to, aby było to lampy energooszczędne bazujące na technologii led. Z kolei jeśli wnętrze ma dostęp do światła dziennego, lecz nie jest go zbyt dużo, np. w okresie zimowym. To wtedy wystarczy zapalać światło na okres 4-5 godzin. Alternatywą dla lamp sufitowych są lampy ścienne, typu kinkiety. Można je skierować bezpośrednio na roślinę, ale trzeba uważać żeby żarówka nie znajdowała się zbyt blisko doniczki i nie ogrzewała jej. Kolejną kwestią jest to, żeby lampa oświetlała roślinę równomiernie. Jeżeli mocniejsze światło będzie padało tylko z jednej strony, istnieje ryzyko, że roślina zacznie się wyginać w stronę światła. A to z pewnością nie ucieszy miłośników roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *