Energooszczędne lampy – czyli jakie?

Energooszczędne oświetlenie to takie, które odciąża nasz budżet i pozwala zaoszczędzić pieniądze na inne wydatki niż rachunek za prąd. Do wyboru mamy lampy led oraz świetlówki. Obydwa rodzaje oświetlenia pobierają o wiele mniej energii elektrycznej niż tradycyjna żarówka, jednak jest między nimi kilka różnic… Jakich? Podpowiadamy i doradzamy, jaki rodzaj oświetlenia wybrać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Podstawową zaletą lamp ledowych jest to, że już od pierwszej sekundy po włączeniu, dają one światło o pełnym natężeniu. Inaczej wygląda to w przypadku świetlówek. One potrzebują czasu, aby barwa ich światła była maksymalnie jasna. Zwykle czas na rozgrzanie wynosi od 5 do 10 minut. Wtedy też żarówki pobierają najwięcej prądu, dlatego nie sprawdzają się w miejscach, takich jak łazienka, do której wchodzimy tylko na chwilę – zapalamy światło, po czym zaraz je wyłączamy. Po drugie częste włączanie świetlówek skraca ich żywotność… Dlatego zdecydowanie ich użycie zaleca się w salonach, biurach i innych wnętrzach, w których nieprzerwanie przebywamy przez co najmniej kilka godzin. Wszyscy ci, którzy przez długie lata posiadali tradycyjne żarówki i mają nawyk gaszenia za sobą światła, nawet jeśli opuszczają pomieszczenie tylko na kilka minut, muszą się go wyzbyć. W innym razie świetlówki energooszczędne nie zdadzą egzaminu, a rachunek za energię elektryczną nie będzie wcale niższy.

Oświetlenie przynoszące zyski

Z racji przytoczonych wcześniej argumentów, najbardziej praktyczne są lampy ledowe. Odkąd ich cena stała się bardziej przystępna, są najczęściej wybieranym oświetleniem energooszczędnym. Diody dają przytulne światło, tworzą miły nastrój, a koszt ich zakupu bardzo szybko się zwraca. Ich funkcjonalizm docenimy w salonie, kuchni, jadalni czy łazience. Dodatkową zaletą lamp ledowych jest to, że nie zagraża im para, a więc świetnie sprawdzą się w łazience oraz kuchni. Obecnie inwestycja w lampy ledowe oparte na nowej technologii jest najbardziej korzystana. Zyskujemy dzięki nim realną gotówkę, a poza tym przyczyniamy się do dbania o środowisko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *