Jadalnia może być wyjątkowym miejscem

Niezależnie od wielkości mieszkania wato pomyśleć o jadalni. Nie chodzi tu o osobne pomieszczenie, ale o miejsce, w którym rodzina może zjeść wspólnie posiłek. Jest to niezmiernie ważne, gdyż właśnie przy stołach zacieśniają się prawdziwe więzi. Jest to miejsce, gdzie możemy porozmawiać o radościach i troskach dnia, przyjąć rodzinę i gości oraz dobrze się bawić. W ostatnim przypadku świetnie sprawdzi się stół rozkładany, który możemy dowolnie modelować w zależności od liczby osób. Współcześnie mamy tak duży wybór w kształtach i wielkościach stołów, że bez trudu dobierzemy odpowiedni do naszego mieszkania. 

 

Stół to centrum życia

 

Każde mieszkanie jest inne. Czasami można pozwolić sobie na urządzenie jadalni w osobnym pokoju, zazwyczaj jednak brakuje na to miejsca. Wówczas wystarczy drobny zabieg. Wystarczy wydzielić przestrzeń, w której znajdzie się stół oraz krzesła. Może to być miejsce w salonie, pokoju dziennym albo w kuchni. W klasycznych jadalniach stół jest drewniany i zwykle nakryty obrusem, a wokół niego stoją krzesła (tapicerowane lub drewniane). W zależności od pomieszczenia, można dobrać zarówno kształt, jak i wielkość stołu. Najczęściej wybierane są stoły kwadratowe i prostokątne.

Stoły kwadratowe:

stół 60×60

stół 70×70

stół 80×80

Stoły prostokątne:

– stół 60×100

– stół 70×110

– stół 80×120

– stół 90×150

– stół 90×180

Doskonałym rozwiązaniem jest tu także stół rozkładany, który umożliwia powiększenie powierzchni, gdy zawita do nas rodzina lub goście. Nawet we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, industrialnym ten mebel odgrywa bardzo ważną rolę. Stół loft (określany często jako  stół industrial) lub nawet stół duży loft nie różni się bardzo od tradycyjnego. Jego cechą charakterystyczną są metalowe nogi, czasami wyglądają zupełnie zwyczajnie, innym razem są skrzyżowane lub ułożone w fantazyjny kształt. Stół jednak zawsze spełnia tę samą rolę. Na uwagę zasługuje również stół craft, który pełni funkcję zarówno użytkową jak i dekoracyjną. Jego drewniany blat pasuje zarówno do jadalni klasycznych, jak i nowoczesnych. Nadaje się też idealnie na stolik kawowy, szczególnie z blatem dąb złoty craft albo imitującym beton, szczególnie w zestawie z krzesłami. 

 

Dodatki do stylowej jadalni

 

Stylowa jadalnia lub kącik jadalniany w salonie to jednak nie tylko stół i krzesła. To także inne meble, jak choćby kredensy, komody i witryny. Do tego doskonale sprawdzi się obrus lub bieżnik na blacie oraz zawieszone na ścianie obrazy. Jeżeli stół i krzesła znajdują się blisko kuchni, można postawić na ilustracje związane z jedzeniem, np. owoce na talerzu albo nawet oprawione zdjęcie z podróży, na którym domownicy zajadają jakiś lokalny przysmak. Stół i krzesła w części salonowej lub dziennej sugerują zawieszenie obrazów o nieco innej tematyce, bliższej samemu wystrojowi pomieszczenia. Innym ciekawym dodatkiem są „ubranka” na krzesła. Od dłuższego czasu panuje moda, by zwykłe, drewniane krzesła ubierać w tkaniny w kolorystyce zależnej np.. od pory roku. Dzięki temu zabiegowi zestaw będzie za każdym razem nieco inny. Niezmiennie świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia, czyli zawieszenie oryginalnej lampy nad stołem, postawienie romantycznych świeczników lub lampionów. 

 

Stoły do każdego pomieszczenia

 

Wśród najbardziej popularnych modeli można wyróżnić trzy rodzaje kwadratowych: stół 60×60, stół 70×70, stół 80×80 oraz pięć prostokątnych: stół 60×100,  stół 70×110,  stół 80×120, stół 90×150, stół 90×180. Wszystkie sprawdzą się doskonale zarówno w typowej jadalni, jak i w salonie, pokoju dziennym lub kuchni. Dzięki odpowiednim dodatkom staną się centrum rodzinnego życia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *