Zasilacze do taśm LED – jakie wybrać?

Zasilacze do taśm LED – jakie wybrać?

Nie jest zapewne dla nikogo żadną tajemnicą, że wszystkie taśmy LED wymagają zapewnienia im odpowiedniego zasilania. Z tego też powodu, dobór zasilacza jest tu równie istotny, co zakup samego oświetlenia. Zwykłe modele elektroniczne, wykorzystywane w sufitowych halogenach, nie zdają tu egzaminu, ponieważ generowana przez nie moc nie wystarczy do rozświetlenia taśmy. Na szczęście, w specjalistycznych sklepach bez trudu znajdziemy zróżnicowane modele zasilaczy, dostosowane do montażu zarówno w domu, jak i przy oświetleniu zewnętrznym. Oto, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem tego niezbędnego akcesorium.

Moc zasilaczy do taśm ledowych

Przeglądając dostępne zasilacze do taśm ledowych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry. Najistotniejszymi z nich są tu moc, natężenie oraz napięcie, oznaczane kolejno jako W, A i V. Najważniejsze, aby moc zasilacza była na tyle duża, aby podczas pracy pozostawało jej około 10 procent w rezerwie. W przypadku, gdy nie mamy możliwości sprawdzenia poziomu mocy, parametr ten można wyliczyć samemu, mnożąc natężenie przez napięcie. Także i te dwa parametry są możliwe do wyliczenia, poprzez podzielenie przez siebie pozostałych wartości. Dla przykładu, napięcie uzyskamy, dzieląc moc przez natężenie. Podzielenie napięcia przez moc umożliwi nam z kolei poznanie poziomu natężenia zasilacza. Kupując tego typu akcesorium, możemy również spytać się o parametry pracowników specjalistycznych sklepów. Unikajmy z kolei kupowania tanich transformatorów w ciemno – wiąże się to nierzadko z ryzykiem nabycia wadliwego produktu.

Rodzaje transformatorów do taśm LED

Zasilacze do taśm ledowych są dostępne na rynku w wielu zróżnicowanych wariantach. Podstawowym typem transformatorów są tu modele modułowe, odznaczające się przystępną ceną oraz znakomitym chłodzeniem. Z urządzeń tych powinny korzystać przede wszystkim osoby, montujące standardowe taśmy wewnątrz budynku. Alternatywnym rozwiązaniem są tu również proste modele wtyczkowe. Jeśli planujemy z kolei zwykłe podświetlenie szafki, w zupełności wystarczy nam tu niewielki zasilacz meblowy. W przypadku, gdy taśmy LED mają być umieszczone na dworze, powinniśmy zaopatrzyć się z kolei w solidne zasilacze hermetyczne, o wysokiej odporności na pyły czy też zalanie wodą, potwierdzoną certyfikatem IP67.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *