Strych czy poddasze użytkowe – co wybrać?

Na etapie projektowania domu musisz podjąć szereg ważnych decyzji, których większość będzie miała związek z urządzaniem, a później funkcjonalnością domu. W zależności od tego, co znajdzie się w projekcie, będziesz urządzać swój dom w konkretny sposób. Dlatego jeszcze zanim rozpoczną się prace na budowie, zastanów się, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze i najlepiej dopasują się do Twoich potrzeb. Jednym z dylematów jest właśnie zagospodarowanie przestrzeni pod dachem. Strych czy poddasze użytkowe? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta.

Różnice między poddaszem użytkowym i nieużytkowym

Podstawowa różnica wiąże się z funkcjonalnością: w zależności od tego, czy poddasze będzie użytkowane jako dodatkowa kondygnacja mieszkalna, stropy muszą zostać skonstruowane w odpowiedni sposób. Nie chodzi tu tylko o pomieszczenia mieszkalne, ale również te wykorzystywane jako powierzchnia do przechowywania. W przypadku strychu, który stanowi wyłącznie warstwę wentylacyjną, wymagania nie są aż tak restrykcyjne.

Na strych tego rodzaju nie muszą prowadzić wygodne i bezpieczne schody, a pomieszczenia nie muszą mieć wysokości 2,2 m. Nie zapominaj o podatkach! W zależności od kwalifikacji poddasza będzie zmieniała się ich wysokość. Poddasze nieużytkowe nie jest uznawane za kondygnację, dlatego nie będzie zwiększało kwoty podatku. Inaczej wygląda kwestia poddasza użytkowego.

Poddasze użytkowe – kiedy warto?

Dom z poddaszem użytkowym będzie zajmował mniej miejsca na działce – jeśli nie dysponujesz dużą działką, ta zaleta może być kluczowa. Klimatyczne poddasze możesz urządzić wedle własnych potrzeb: bez problemu może tam powstać sypialnia czy gabinet, a przy zastosowaniu kilku sprytnych rozwiązań – również łazienkę. Nie musisz urządzać poddasza od razu – jeśli koszt budowy przekroczy Twój budżet, bez problemu możesz stopniowo wyposażać poddasze.

Poddasze użytkowe to również doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz przestrzeni na pokoje dziecięce lub pokój gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *