Strych czy poddasze użytkowe – co wybrać?

Na etapie projektowania domu musisz podjąć szereg ważnych decyzji, których większość będzie miała związek z urządzaniem, a później funkcjonalnością domu. W zależności od tego, co znajdzie się w projekcie, będziesz urządzać swój dom w konkretny sposób. Dlatego jeszcze zanim rozpoczną się prace na budowie, zastanów się, jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze i najlepiej dopasują się do Twoich potrzeb. Jednym z dylematów jest właśnie zagospodarowanie przestrzeni pod dachem. Strych czy poddasze użytkowe? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta.

Różnice między poddaszem użytkowym i nieużytkowym

Podstawowa różnica wiąże się z funkcjonalnością: w zależności od tego, czy poddasze będzie użytkowane jako dodatkowa kondygnacja mieszkalna, stropy muszą zostać skonstruowane w odpowiedni sposób. Nie chodzi tu tylko o pomieszczenia mieszkalne, ale również te wykorzystywane jako powierzchnia do przechowywania. W przypadku strychu, który stanowi wyłącznie warstwę wentylacyjną, wymagania nie są aż tak restrykcyjne.

Na strych tego rodzaju nie muszą prowadzić wygodne i bezpieczne schody, a pomieszczenia nie muszą mieć wysokości 2,2 m. Nie zapominaj o podatkach! W zależności od kwalifikacji poddasza będzie zmieniała się ich wysokość. Poddasze nieużytkowe nie jest uznawane za kondygnację, dlatego nie będzie zwiększało kwoty podatku. Inaczej wygląda kwestia poddasza użytkowego.

Poddasze użytkowe – kiedy warto?

Dom z poddaszem użytkowym będzie zajmował mniej miejsca na działce – jeśli nie dysponujesz dużą działką, ta zaleta może być kluczowa. Klimatyczne poddasze możesz urządzić wedle własnych potrzeb: bez problemu może tam powstać sypialnia czy gabinet, a przy zastosowaniu kilku sprytnych rozwiązań – również łazienkę. Nie musisz urządzać poddasza od razu – jeśli koszt budowy przekroczy Twój budżet, bez problemu możesz stopniowo wyposażać poddasze.

Poddasze użytkowe to również doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz przestrzeni na pokoje dziecięce lub pokój gościnny.