Jaką bramę garażową wybrać?

O garażu oraz odpowiedniej bramie do niego warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, jaki sposób otwierania bramy będzie najwygodniejszy i najlepszy w konkretnym przypadku.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku można znaleźć kilka kategorii bram garażowych, a wśród nich wyróżnia się:

  • Bramy segmentowe, które są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ są mocne i trwałe. Takie bramy nie zabierają zbyt wiele miejsca, a otwieranie ich nie sprawia problemów. Warto wiedzieć o tym, że ten rodzaj bram jest wyposażony w napęd, a wybierać można spośród dwóch rodzajów, do których należą bramy segmentowe górne (po otwarciu cała brama chowa się pod sufitem) i boczne (zajmują boczną ścianę).
  • Bramy uchylne, które kiedyś były bardzo często stosowane, ze względu na niską cenę. Zaletą tych bram jest niska cena, a także łatwy montaż, jednak warto wiedzieć o tym, że nie są one zbyt szczelne, przez co z garażu ucieka ciepło.
  • Bramy rolowane, które są nie tylko wygodne w obsłudze, ale także szczelne. Warto jednak zaznaczyć, że można je zamontować tylko w wyższych domach.
  • Bramy rozwierane, czyli bardzo tradycyjne, które sprawdzają się tylko na pojazdach płaskich. Minusem jest wygoda korzystania, związana z problemem zalegającego śniegu na podjeździe.

Jaki parametry warto wziąć pod uwagę?

Wybierając bramę garażową, warto sprawdzić różne parametry i zastanowić się nad wymiarami swojego podjazdu, a także wygodą w trakcie użytkowania. Jednym z ważnych parametrów jest bezpieczeństwo, dlatego dobrze zwrócić uwagę na to, czy wybrana brama posiada fotokomórkę, a także automatyczny układ odłączający (dzięki któremu brama zatrzyma się i cofnie, jeśli napotka przeszkodę). Kolejnym ważnym czynnikiem jest termoizolacyjność, co jest szczególnie ważne w przypadku ogrzewanych garaży. Zdecydowanie najlepsze pod tym względem są bramy segmentowe, które mają grube warstwy ocieplenia. Spore znaczenie ma także sposób sterowania bramą, a obecnie najbardziej popularne są te automatyczne, które można otworzyć lub zamknąć za pomocą pilota. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, które sprawia, że nie trzeba wysiadać z auta. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest estetyka, a także dopasowanie designu bramy do wyglądu całego domu. Warto wiedzieć, że w sprzedaży można znaleźć zarówno gładkie bramy, jak i z fakturą lub tłoczeniami. Przed wyborem bramy warto więc dokładnie ocenić różne parametry i zastanowić się nad własnymi preferencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *