Dlaczego wiertła diamentowe są tak przydatne?

Każdy fachowiec doskonale wie, ile problemów potrafi przysporzyć wiercenie w betonie. Nawet zwykła jego odmiana odznacza się bowiem bardzo wysokim stopniem twardości, zaś przy pracy z betonem zbrojonym, problemy z obróbką stają się jeszcze bardziej wyraziste. Z tego też powodu, producenci profesjonalnego osprzętu opracowali specjalistyczne wiertła koronowe z diamentowymi kryształkami, wchodzące obecnie w skład obowiązkowego wyposażenia każdego fachowca, zajmującego się budownictwem tudzież robotami drogowymi. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego to właśnie modele diamentowe są najskuteczniejszym typem osprzętu, przeznaczonego do wiercenia w powierzchniach betonowych.

Zastosowanie wierteł koronowych

Ze względu na swój charakterystyczny kształt oraz obecność kryształków na powierzchni roboczej, wiertło koronowe bez trudu tworzy otwory o dużej głębokości, nawet podczas pracy z bardzo twardą powierzchnią. Użytkownik jest przy tym w stanie kontrolować wielkość średnicy każdej z dziur. Zależnie od modelu, możemy zetknąć się zarówno z wiertłami przypominającymi rury, przeznaczonymi do przewiercania się na wylot, jak i modelami w kształcie garnka. Te drugie przeznaczone są przede wszystkim do tworzenia otworów płytkich o dużej szerokości.

Korzystając z osprzętu tego typu, możemy wiercić nie tylko w betonie, ale również granicie tudzież cegłach. Ścianki wierteł diamentowych są bowiem bardzo odporne na ścieranie. Niewątpliwym atutem takich narzędzi jest również możliwość wiercenia w naturalnej skale. Należy jednak pamiętać, że ze względu na nietypowe kształty oraz poziomy twardości, taka obróbka nie będzie zawsze możliwa.

Prawidłowe korzystanie z wierteł koronowych

Chociaż wiertło koronowe jest osprzętem o bardzo dużej wytrzymałości, nie oznacza to, że nieprawidłowa eksploatacja nie zakończy się jego uszkodzeniem. Z tego też powodu, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Rozpoczynając pracę, upewnijmy się, że korzystamy z odpowiednio ustawionego statywu, zapewniającego stabilne wiercenie. W przypadkach, gdy nie wiemy jeszcze, jak twarda jest opracowywana powierzchnia, zacznijmy pracę na wolniejszych obrotach. Pamiętajmy również o prawidłowym zamontowaniu wiertła – zbyt duży luz podczas pracy prowadzi bowiem do drgań, mogących spowodować poważne uszkodzenia.